Майсторийки

Почистване на петна от плесени

Върху тъкани, кожени изделия и други предмети, съхранявани на влажни места без достъп на свеж въздух и слънчева светлина, след непродължително време се образуват сивозелени налепи от плесени, които оказват вредно въздействие както върху багрилата, така и върху самите тъкани.
Почистване на петна от плесени върху памучно бельо.
Най-напред бельото се изпира и изплаква с обилно количество вода. След това се поставя в емайлиран съд и се залива с гореща вода, към която се прибавят 0,250 л 1 %-ен амонячен разтвор. След около 1 час бельото се изплаква и се потапя в разтвор от 10 л студена вода и 1—3 л 3%-ен разтвор от кислородна вода. В този разтвор бельото се държи до пълното му избелване, като от време на време се преобръща с дървена пръчка или точилка. При необходимост към водата може да се прибави още малко кислородна вода. Без да се изстисква, избеленото бельо се простира на слънце или на проветриво място. По време на съхненето от бельото изчезват всички следи, останали от петната. Изсушеното бельо отново се изплаква няколко пъти с гореща вода и се простира на открито.
Забележка. Обикновено в аптеките се продава 10%-ен амонячен разтвор. За да се получи от него 1%-ен разтвор, той трябва да се разреди с десетократно количество дестилирана вода, а за да се получи 3%-ен разтвор — с трикратно квличество дестилирана вода.
Почистване на петна от плесени върху памучно бельо с белина
Към 10 л студена вода се прибавят при бъркане 60 г концентрирана белина и бельото се държи накиснато в този разтвор, докато петната изчезнат напълно. След това то се поставя в съд с 10 л 10%-ен разтвор от натриев тиосулфат в продължение на 15—20 мин, изплаква се няколко пъти с вода и се изсушава на открито.
Почистване на петна от плесени върху вълнени и копринени тъкани
При силна плесенясване изделията трябва да се изперат, ако тъканта им позволява това, и да се потопят в съд с около 15 л хладка вода (около 1 кофа), подкиселена с 5—6 капки мравчена или сярна киселина, но толкова слабо, че едва да се долавя киселият вкус на банята (в този случай вкусът може без страх да се опита с края на езика). След това отново се изплакват в хладка вода и се сушат на открито.
Почистване на плесени върху цветна коприна и синтетична тъкани
Плесените повреждат както коприната, така и багрилата, с които е оцветена. Петната се намокрят и се потупват с тампон, напоен с 10%-ен разтвор от боракс. След тази обработка те се изплакват, отстраняват се разливите, местата се подсушават и тъканите се сушат на проветриво място. Ако багрилата са разрушени, засегнатите места се ретушират с маслени бои.
Почистване на петна от плесени върху вълнени материи
Отделни по-големи петна от плесени върху вълнени материи се почистват по следния начин. Материята се поставя върху дъската и петната се трият с мека четка, потопена в 3%-ен амонячен разтвор. Ако останат следи, те се напояват с 3%-ен разтвор от кислородна вода. Това се повтаря до пълното почистване на тъканта. Почистените места се изплакват с хладка вода и се сушат на слънце или край слабо затоплена печка.



Източник: polezno.info
Изпратено на 9/21/2007 от Анонимен. Прочетено 7738 пъти.



за нас | контакти | реклама | полезни връзки | RSS новини
 
Copyright (c) 1999 - 2024 Triada Soft Ltd
 

 

търси

в раздел



8/22/2013
Оригинални табли за легло

7/11/2013
Направи си сам – полилей за 3 лева

11/15/2012
Основната техника ДЕКУПАЖ

11/12/2012
Лесни "направи си сам" идеи за коледна украса

7/23/2012
Как да си направим гривна от кабел

1. Как да почистим петна от...... (111135)

2. Ако счупите термометър (45962)

3. КАК СЕ ПРЕБОРИХ С КОНДЕНЗА И МУХЪЛА (37056)

4. ЗАЩИТА ОТ КОНДЕНЗ И МУХЪЛ – СЕГА МУ Е ВРЕМЕТО ... (31227)

5. Ароматна подложка (25867)

Как да почистим петна от......

Почистване на различни предмети

Ако счупите термометър

Основната техника ДЕКУПАЖ

КАК СЕ ПРЕБОРИХ С КОНДЕНЗА И МУХЪЛА