Бабини Деветини

ПРЕМЕСТВАНЕ ВЪВ ВРЕМЕТО


Възможно ли е да се преместваме напред или назад във времето? Може ли да посетим миналото и да наблюдаваме живота на нашите предци, или да прескочим напред до място, обитавано от децата на нашите деца?
Две са фундаменталните теории, които се опитват да обяснят какво е времето. В първата времето е линейно явление, при което съществува само „сега". С миналото е свършено и не можем да се върнем там. Бъдещето все още не съществува, а когато настъпи, то става настояще. Повечето хора с готовност и лекота приемат линейното време, основаващо се на хронологичното. Макар че именно човекът е съчинил календара и изобретил ръчния часовник, за да въведе малко ред в хаоса на живота. Ако тази хипотеза е вярна, тогава пътуването във времето е невъзможно. И все пак времето се опитва да се изтръгне от наложеното му от човека ограничение. Нашият подчинен на разписанието на времето живот сякаш се огъва под натиска на дните, някои, от които сякаш се влачат, докато други съдържат твърде малко часове.
Според втората теория цялото време съществува наведнъж. Миналото, настоящето и бъдещето стават относителни термини в зависимост от това, къде понастоящем се „намираме" във времето.
През 1922 г. Дж.В. Дън написва книгата “Експеримент с времето" . Тя съдържа анализ на сънищата на Дън, записвани в продължение на дълъг период. Те често са пророчески, предсказвайки лични събития от живота му и събития от глобален мащаб. Дън разглежда съзнанието като път към истинското разбиране на времето. Неговите сънища са смесица от минали, настоящи и бъдещи събития, показвайки, както заключава самият той, че цялото време съществува наведнъж.
Времето съществува в непрекъснат контур. Ако приемем този модел, ще се окаже възможно да пътешестваме по контура към някоя точка в „миналото", или в „бъдещето". Целостта на времето може да се оприличи на образите върху видеолента, навита в касета. Единственото, което ще ни трябва, за да овладеем пътуването във времето, е да знаем, как да превъртаме лентата напред и назад.
Може да звучи фантастично, но вече знаем, че времето не е толкова прозаично, както се предполага в линейната хипотеза. Алберт Айнщайн в своята теория на относителността математически показва, че на един наблюдател, който се движи със скорост близка до скоростта на светлината, могат да се случат много странни работи. Тръгвайки на пътешествие с космически кораб и връщайки се четиринайсет години по-късно, той би установил, че на Земята са изминали 65 години. Едно двайсет и две годишно пътешествие би било равносилно на почти хилядолетие при завръщането вкъщи. Фактически наблюдателят ще е пътувал в бъдещето. Времето се забавя за всеки, който се движи с много висока скорост. И което е още по-странно, измерван от Земята нашият хипотетичен космически пътешественик ще намали размерите си и между отделните му хранения ще минават десетилетия. Нищо земно не би имало значение на борда на кораба - там всичко ще изглежда нормално и времето ще тече, относително казано, с обичайната си скорост.
Ако времето, представяно ни понякога като четвъртото измерение, действително е такова мъгляво понятие, неразбирането от наша страна означава, че всичко е възможно и обяснимо.
Изпратено на 11/14/2000 от Антонио Мадридски. Прочетено 4641 пъти.



за нас | контакти | реклама | полезни връзки | RSS новини
 
Copyright (c) 1999 - 2024 Triada Soft Ltd
 

 

търси

в раздел



7/11/2013
Червен конец на китката се препоръчва от Кабала

11/26/2012
Суеверия

11/12/2012
Хвърляй пъпа, да не го клъвне патката

3/28/2012
Елизабет Батори – Кървавата контеса

2/14/2012
Как да хармонизираме кухнята си

1. Алхимия на Вашата съдба (96346)

2. Любов по поръчка, сънища за сбъдване (64141)

3. Първият залък на Бъдни вечер е за Богородица (63388)

4. Какво казва цветът на очите ви? (55791)

5. Рецепти за щастие (43905)

Алхимия на Вашата съдба

Родените в събота

Суеверия

Какво казва цветът на очите ви?

Първият залък на Бъдни вечер е за Богородица