
Сойките помнят
Паметта на сойките е подобна на човешката. Те помнят не само къде, но и кога са скрили важни за тях неща, като червеи, например. И избягват да ги изравят, ако е минало твърде много време и любимата им храна се е разложила. Това твърди екип от американски и английски учени.
Те позволили на няколко сойки да си съберат любимата храна: молци, фъстъци, червеи. Приготвили им голям поднос, покрит с пясък. Птиците заровили фъстъците в единия край, червеите - в другия. Сойките изравят червеите само ако са престояли до 4 дни. Т.е. те от опит знаят, че червеите се разлагат на 5-ия ден, заключават учените.
Досега се смяташе, че такава памет, свързана с личния опит, има само човекът. Защото тя е едно "пътуване наум назад във времето", т.е. извиква спомени за минали събития.
Откритието, че птиците имат краткотрайна памет е изключително важно. То подсказва, че фундаменталните механизми за събиране и запазване на информация в мозъка са се появили много рано в еволюцията. Изследванията ще помогнат да се разберат и причините за влошаване на мозъчните процеси при болестта на Алцхаймер.