Домашни Любимци

Подробности за червенобузите костенурки

Червенобузата костенурка е блатно животно, което обитава южните части на Северна и Южна Америка. Но от години е станала декоративно животно, живеещо в домашни условия. Храни се разнообразно - месо, плодове и зеленчуци, насекоми, малки рибки и/или обезкостено месо от риба и разбира се храна за костенурки, която се купува от зоо-магазин. Хорските приказки, че червенобузите костенурки са застрашен вид, са неверни. Точно обратното. В Софийския зоопарк водните басейни гъмжат от червенобузи костенурки, които могат да застрашат живота на плаващите птици в парка, понеже са месоядни земноводни. Затова строго забранено е да се пускат този вид костенурки на свобода.
Отглежда се в терариум, чиято големина трябва да бъде съобразена с големината на самата костенурка. Червеноузата костенурка е водна, но диша с бели дробове, т.е. трябва да поема въздух през ноздрите. На нея също е нужно пространство над водната повърхност, където да може да се "пече", било то на слънце или на лампа, прикрепена към терариума или намираща се над сухата повърхност. Водата трябва да е между 24-30`С, като под лампата, температурата трябва да е над 30`С.
Правилното хранене е главният залог за успешното отглеждане на сладководни костенурки. Болшинството храни, които обичайно се предлагат на червенобузите костенурки (месо, малки пеперуди, калмари), са адекватни единствено по отношение на белтъчно съдържание. Някои фабрично приготвени гранулирани храни са балансирани по отношение на белтъчини, мазнини, витамини. Практически всички храни, обаче, не съдържат необходимото количество калций. Тези проблеми могат да бъдат решени по два начина.

Първият начин е да се нучат костенурките да получават храната на брега, започвайки първоначално на границата на водата при наклонен бряг. В последствие се поставя храната в малък съд с неголямо количество вода. Могат да бъдат хранени и извън аквариума (например като се поставят в съд с малко мека вода). В тези случаи храната може да бъде посипвана с праховидни форми на калциеви соли и витаминни добавки.

Вторият начин е да се хранят костенурките основно с дребна, нетлъста риба, заедно с костите; винаги да се изхранват и малки аквариумни охлювчета (Ampularia spp.) или наземните (Helix aspera). Малките аквариумни рибки от типа на гупите костенурките могат да поглъщат цели. Могат да бъдат хранени и с късчета размразена морска риба (по-добре от семейство костурови, отколкото сельодови или скумриеви). Ако рибата е доста едра, то може да се обрежат ребрените кости и след това да се направят "порционни" хапки заедно в прешленни кости. Ако рибата е много тлъста (цаца, херинга), най-добре е да се подържи в гореща вода (80°С) в продължение на 1-2 минути.

Месото е най-лошият вид храна от всички достъпни видове.Рахит и хиповитаминоза А се развиват в почти всички случаи, когато костенурките се изхранват единствено с месо. Месото може да се добавя към гранулираните храни за костенурки, тъй като не всички от тях съдържат необходимото количество белтъчини. За съжаление костенурки, привикнали към сурово говеждо месо, трудно приемат други видове храни.

Живата храна (земни червеи, малки пеперуди)е много подходяща за изхранване на млади животни. След продължително гладуване, свързано със заболяване или зимуване, костенурките обикновено започват да се хранят с жива храна.

Месо от калмари, скариди, суров черен дроб, е полезно като добавка. То не трябва да бъде основна храна. Ако се хранят костенурките веднъж седмично с черен дроб, то се избягва необходимостта от добавка на витамини към храната.

Изкуствени храни съществуват в най-различни разновидности. Те не винаги отговарят на реалните потребности на вида. В някои случаи вкусът им не се нрави, а в други храните се оказват недобре балансирани по отношение на белтъчини, калций, витамини. В повечето случаи това са модифицирани храни за риба.

За сладководните костенурки може самостоятелно да се приготви хранителна смес на основата на хранителен желатин или агар-агар.Това позволява да се разнообрази храната и лесно да се добавят към нея витамини и минерални компоненти. В състава на сместа могат да се включат: морков-70г., зеле-50г., ябълки-50г., рибно филе-145г., филе от калмари-100г., сурово яйце-2бр., мляко-150мл., Тетравит-20капки, калциев глицерофосфат-10таблетки, желатин-30г. и вода-150мл. Първоначално се залива желатина с топла вода и след набъбването му се разтваря напълно на водна баня. Смляните с месомелачка трърди хранителни компоненти се заливат с горещия разтвор(80°С) и разбитите с мляко яйца и сместа се разбърква много добре. Витамините и натрошени таблетки глицерофосфат се добавят към сместа, когато температурата е паднала примерно до 30°С. След добавяне и на последните съставки сместа още веднъж се разбърква добре и се поставя в хладилник. Преди изхранване готовата смес се нарязва на кубчета и се затопля до стайна температура.Това количество е достатъчно за 10 хранения на една възрастна костенурка. Ако животното се разболее, към сместа се добавят лекарствени препарати.

С напредване на възрастта в храната на костенурките все по-голям дял заемат хранителните съставки от растителен произход.Ако в аквариума се посадят водорасли, то костенурките с удоволствие ще ги опасат. В качеството си на растителна храна са подходящи: листна салата, младо зеле, блатна леща, анахарис, спирогира, едогониум, Nasturtium fontanum и др. Млади костенурки (до 2 години) могат да се хранят ежедневно.Възрастни костенурки трябва да се хранят не по-често от 2-3 пъти седмично.
Изпратено на 12/20/2006 от Александърalex1994 at linkbg dot com. Прочетено 39281 пъти.
Изпратено на 10/3/2018 от Анонимен.

Здравейте каква вода да и слагам на костенурката чешмяна ли или друга за червенобуза става въпрос. Благодаря предварително.

Изпратено на 8/20/2013 от Анонимен.

Моята костенурка веднъж се беше скрила в хладилника, но от задната страна, където са реотаните... обикновено се крият в най-тъмните ъгли на стаята.

Изпратено на 2/10/2013 от Анонимен.

Вашият коментар...Imame si 4ervenbuza kostenurka, ama sme malko na4inae6ti v otglejdaneto. Mojem li da si igraem s neq?

Изпратено на 1/2/2013 от Ani.

Kostenurkata ni se zagubi vkashti... t.e. skri se i veche 2ri den ne mojem da ya namerim.... Molya daite savet kade da ya tyrsim..... obarnahme vsichko i ya nyama nikade

Изпратено на 10/27/2012 от ypetrov.

Вашият коментар...здравейте!
Моля помагайте. Сдобих се с 2 яйца от костенурките, които гледам и не знам какво се прави. Яйцата са били 3 или 4, но оцелели са само 2. Снесени са във водата, защото сушинката им е само едно паве. Костенурките са на 4-5 години, мъжка и женска. Не знам кога са снесени яйцата. Помагайте моля.

Изпратено на 5/11/2012 от Dimitar.

Имам въпрос... имам 2 червенобузи костенурки на около 10-11 години и двете, едната стана с около 6-7 см по-голяма от другата, по което съдя че тя е женската.Понеже ги пускам да се разхождат из вкъщи забелязах,че по-голямата шава с крачета на 1 място и ми казаха че може би ще снася.Ккакво да правя , моля помогнете бързичко, че сам в паника

Изпратено на 5/10/2012 от Анонимен.

Вашият коментар.Много ми хареса.Вече ще знам какво да правя.Благодаря. ..

Изпратено на 3/17/2012 от илияна.

Надя, не съм гледала две наведнъж , ама , на 1 годинка е твърде млада ,за да преластява - прочети в нета , то пише разни работи за тях

Изпратено на 3/17/2012 от илияна.

гъбичната инфекция на очите е често срещана явно, и моята се беше разболяла ,но това преди години , и четох в една статия от вестник "фермер " (сега същата я има и в интернет), купуват се лекарствата от аптеката (човешката аптека , там ги има , не са точно каквито пише ,защото те не се произвеждали вече , но някакви като тях капки и един очен мехлем ) и започвате бавно и търпеливо да я лекувате , без да се опитвате да разтваряте очите за да сложите капките (колкото успеете ,както пише в статията ) и после с мехлема (очна маз гентамицин ) и за един два месеца , моята си отвори очите и забравихме всичко (първо едното , после другото ) -моята вече е на 15 години някъде ,това с очите беше преди 7-8

Изпратено на 1/31/2012 от Надя.

Имам въпрос....имам червенобуза костенурка на около годинка и днес решихме да и вземем приятелче на месец, два може би е новата костенурка...Казаха ни че не е проблем да съжителстват заедно двете. Забелязвам, че голямата костенурка прави едни трептящи движения с предните си крайници към новата костенурка...и се притеснявам да не би да се опитва да я "прилъстява", защото някъде четох че по този начин мъжкия се опитва да привлече вниманието на женските... Ако някой е гледал две костенъюурки на различна възраст, ще съм благодарна ако може да ми разясни някои неща

Изпратено на 1/7/2012 от iliqna.

kak si napravi forum

Изпратено на 11/5/2011 от diqn.

Zdraveite,as sum ot varna i iskam da popitam za nqkoi veterinar koito razbira ot kostenurki zashtoto moita sprq da se hrani i tova ve4e prodaljava okolo mesec i neznam dali nee neshto bolna ili prosto zimuva, spored 4etenite komentari do sega nerazbrah mnogo.blagodarq predvaritelno

Изпратено на 5/16/2011 от Stoqn.

Zdraveite dneska si vzeh 3 kostenurki buziiii :) .Gledam gi v dvorno Ezero s reki4ka dosta golqmo mestence.obache...Obache... ima edin problem mnogo sa ludi tezi jivotinki...1-ta nai-golqmata e okolo 10 cm. izlezna dneska do kato nikoi ne i obru6tashe vnimanie i nemojahme da q namerim za okolo 2 4asa tursene... ima mnogo kamani pokrai brega na rekata i ezeroto po dunoto nqma.ima li shans kostenurkata da se e zagubila nqkude i da se vurne ot jelanie za voda.V raiona nqma nikude drugate takiva mesta s voda.Smisul vuprosa mi e kostenurkata umno jivotno li e ili ne i bi li namerila putq po koito e izbqgala ot ezero 4e da se vurne ?!

Изпратено на 4/8/2011 от илияна андонова.

Вашият коментар...3 съвет можете да разберете какъв е пола на костенурките ви.Погледнете бузите им.На мъжката костенурка бузите и са оранжеви.Ана женската червени.

Изпратено на 4/8/2011 от илияна андонова.

Вашият коментар...можете да разберете пола на костенурката като погледнете бузите и на женската са и червени бузите, а на мъжката са и оранжеви Изпратено на 4/8/2011 от илияна андонова.

Вашият коментар...можете да разберете пола на костенурката като погледнете бузите и на женската са и червени бузите, а на мъжката са и оранжеви Изпратено на 4/8/2011 от iliyana andonova.

Вашият коментар...2 syvet vinagi podgotvyajte rabotite na d.l.predi da gi kupite ne pravetetazi gresheka kato men molya vi

Изпратено на 4/8/2011 от iliyana andonova.

Вашият коментар...edin syvet ve4e sigorno ste go 4uvali no sega neka i az da vi go ka.nikoga no nikoga ne vodete kostenurkite si na veterinar tam lekari te se zanimavat s drugi ne6ta prosto vi go kazvam za da ne razmykvate vasheite kostenurki pyk i da ne davate pari za izlisheni pre4ki apyk i sme v kriza moyata kostenurka e na 1-2 mese. tya ne se e razbolyavala nadyavam se i da ne se r. vob6te sy6to taka se nadyavam da [3.8.2011 12:01:33] Joana Todorova: ((*)) ((sun))((*)) ((sun))((*)) ((sun))((*)) ((sun))((*)) ((sun))((*)) ((sun))((*)) ((sun))((*)) ((sun))((*)) ((sun))((*)) ((sun))((*)) ((sun))((*)) ((sun))((*)) ((sun))((*)) ((sun))((*)) ((sun))((*)) ((sun))((*)) ((sun))((*)) ((sun))((*)) ((sun))((*)) ((sun))((*)) ((sun))((*)) ((sun))((*)) ((sun))((*)) ((sun))((*)) ((sun))((*)) ((sun))((*)) ((sun))((*)) ((sun))((*)) ((sun))((*)) ((sun))((*)) ((sun))((*)) ((sun))((*)) ((sun))((*)) ((sun))((*)) ((sun))((*)) ((sun))((*)) ((sun))((*)) ((sun))((*)) ((sun))((*)) ((sun))((*)) ((sun))((*)) ((sun))((*)) ((sun))((*)) ((sun))((*)) ((sun))((*)) ((sun))((*)) ((sun))((*)) ((sun))((*)) ((sun))((*)) ((sun))((*)) ((sun))((*)) ((sun))((*)) ((sun))((*)) ((sun))((*)) ((sun))((*)) ((sun))((*)) ((sun))((*)) ((sun))((*)) ((sun))((*)) ((sun))((*)) ((sun))((*)) ((sun))((*)) ((sun))((*)) ((sun))((*)) ((sun))((*)) ((sun))((*)) ((sun))((*)) ((sun))((*)) ((sun))((*)) ((sun))((*)) ((sun))((*)) ((sun))((*)) ((sun))((*)) ((sun))((*)) ((sun))((*)) ((sun))((*)) ((sun))((*)) ((sun))((*)) ((sun))((*)) ((sun))((*)) ((sun))((*)) ((sun))((*)) ((sun))((*)) ((sun))((*)) ((sun))((*)) ((sun))((*)) ((sun))((*)) ((sun))((*)) ((sun))((*)) ((sun))((*)) ((sun))((*)) ((sun))((*)) ((sun))((*)) ((sun))((*)) ((sun))((*)) ((sun))((*)) ((sun))((*)) ((sun))((*)) ((sun))((*)) ((sun))((*)) ((sun))((*)) ((sun))((*)) ((sun))((*)) ((sun))((*)) ((sun))((*)) ((sun))((*)) ((sun))((*)) ((sun))((*)) ((sun))((*)) ((sun))((*)) ((sun))((*)) ((sun))((*)) ((sun))((*)) ((sun))((*)) ((sun))((*)) ((sun))((*)) ((sun))((*)) ((sun))((*)

Изпратено на 4/8/2011 от iliqna andonova.

Вашият коментар...na kostenurkata mi naj ozad 4erupkata i e meka slagam i калций no 4erupkata i ne se podubryava.

Изпратено на 4/8/2011 от илияна андонова.

здравейте на моята костенурка черупката и е станала по бяла от страни исках да питам само да не би да е болна от нещо сериозно

Изпратено на 12/28/2010 от Киара.

Аз имам малка червенобуза костенурка.Трябва да и се сложи поне един малък камък,за да се катери върху него.Храниш я 2 пъти на ден,но има един проблем в зоомагазините продават скариди за костенурка.Не и давайте много от тях,защото те вредят на очите.

Изпратено на 11/14/2010 от Jhonny.

Относно костенурката със затворените очи веднага я води на ветеринарен лекар , и гледай да е някой който има опит с костенурки. Моята имаше същия проблем, само че не издаваше никакви звуци :) Стоя 3 дена в клиниката и и биха инжекции мисля. Казаха ми , че е конеоктивит и се получава от варовика или хлора във водата, затова преди да и налееш вода трябва да престои 1 денонощие ! Недей да мъчиш животинката ;)

Изпратено на 11/2/2010 от Анонимен.

Вашият коментар...Здравейте,

от почти година има червенобуза костенурка, от 2 седмици, не се храни, очите и са затворени, изгреждат подути и стои на едно място. Зная че изпадат в летаргия и не се притеснявам толкова за това, но през последните 2-3 дни започна да издава звуци, нещо като пискане но не мога да го определя точно. За първи път чувам костенурка водна да писка . Моля ако някой знае нещо да пише, дали това е нормално или не да драсне някой др ред или да се обръщам към ветеринар.
Благодаря Ви

Изпратено на 10/22/2010 от Анонимен.

А някой може ли да каже дали тези костенурки са годни за ядене?

Изпратено на 9/16/2010 от Neven.

Вашият коментар...Предлагам на желаещите безплатно две червенобузи костенурки на 2 години заедно с малък аквариум.Напълно здрави са,но не им знам пола.Костенурките са в Сливен.За контакти neven_penev@mbox.contact.bg

Невен

Изпратено на 8/22/2010 от Анонимен.

Вашият коментар... Аз имам червенсбуза костенурка от 1-2 сед. и не знам как да се грижа за нея !!!Някой да ми каже как ,защото сигурно бедното животинче ще умре !!!

Изпратено на 2/28/2010 от maximone.

Вашият коментар...
Аз гледам червенобузести костенурки от 3 години и това,което съм научил ще споделя с вас!Пространството за една костенурка не трябва да е под 20л.за брой.Задължително трябва да имат в терариума бряг или тераска над,която е препоръчително да има отоплителна лампа за да се препичат на спокойствие тъй като от водата получават сърбежи по черупката,лампата може да работи денонощно или седем часа .Необходим им е нагревател,който да поддържа температура не по ниска от 22 градуса и не по висока от 28 градуса.Абсолютно необходимо е да има в терариума помпа за пречистване на водата снабдена с гъба или лампа,която се почиства периодично и значително улеснява почистването на аквариума,хубажо е да се слага калций за костенурки.Хранят се със сурово телешко,свинско/обезцепено/,пилешко,риба и храна пакетирана от зоо-магазините!Когато се затворят очите на костенурка и спре да яде значи има гъбична инфекция от недостатъчна хигиена на аквариума и незабавно трябва да се извади от водата,особенно,ако има др.екземпляри да се дезинфекцира с калиев перманганат за да се предпазят от зараза другите.Болната се премества в съд с малко преварена вода така че да не се мокрят очите,водата да е на дъното колкото да е влажна костенурката,поставя се лампа нагревателна/примерно в стъклена купа/лампата се насова много близо до костенурката за да я нагрява силно.Препоръчително е да и се направи баня с калиев перманганат/бледо розова вода/с краткотрайни потапяния за да се дезинфектира.Купувате капки за очи за костенурки,стават и обикновенни за хора и три пъти дневно се капе по една капка на всяко око/като е добре да се оставя в съда гранулирана храна/,след време тя сама започва да се храни,аз съм я хранил и принудително като и отварям храната,но това е след дни.И така тази карантина е минимум седмица/две,след което очите и ще се отворят.

Изпратено на 1/9/2010 от софия.

Здрвейте,
Костенурката ми преди живееше в средно голям аквариум и се катереше по един камък, който не знам защо събираше изпражненията му отдолу под него след една година, и купихме нов голям аквариум със стълби.Той се цапа за един ден.Чудя се защо е така.

Изпратено на 12/5/2009 от HeLLbOy.

Изпратено на 11.11.2009 г. от Анонимен.
Вашият коментар... Здравейте,значи мойта костенурка постояно са и затворени очите и неиска да яде .Можели някой да ми помогне и да ме посъветва.Тя откакто съм я взела при мен прави почти 10 месеца.

o4evidno spi zimen syn. Ne q zaka4aite...

Изпратено на 12/5/2009 от HeLLbOy.

trqbva mi info kolko qdat na den

Изпратено на 11/11/2009 от Анонимен.

Вашият коментар... Здравейте,значи мойта костенурка постояно са и затворени очите и неиска да яде .Можели някой да ми помогне и да ме посъветва.Тя откакто съм я взела при мен прави почти 10 месеца.

Изпратено на 6/3/2009 от Анонимен.

Много благодаря за информацията за подутите очи .. Още утре сутринта ще купя крема, защото на моята са напълно затворени очичките. Само ме е страх, че ще е късно, защото вече може би повече от седмица са и затворени .. Моля ви, ще ми кажете ли дали е прекалено късно или още има надежда ?

Изпратено на 4/25/2009 от Moni.

Zdraveite ! Predi okolo 10 meseca si kupih chervenobuza kostenurka , a dnes o6te edna , samo 4e purvata po-starata ne q vuzpriema kato priqtel i iska da q bie ! Ako nqkoi znae kak da napi6e dali ima re6enie na problema no da jiveqt zaedno ?

Изпратено на 4/23/2009 от Анонимен.

Здравейте,
Преди няколко месеца и моята костенурка имаше същия проблем със затворените и надути очи. Това е инфекция на очите, която се получава от хранене с еднообразна храна или замърсена вода.
Ако имате повече от една костенурка, изолирайте болната. Можете да я поставите в леген с вода. Водата трябва да е почти само на дъното, за да не може костенурката да си топи очите в нея.
Купете от аптека човешки капки за очи "Офталмосептонекс",както и "Гентамицин" - крем.
Капете през 2-3 часа по 2-3 капки във всяко око.
Успех на всички!
П.С. Лечението продължава поне две седмици. Ако не предприемете мерки, костенурчето ви може да умре!

Изпратено на 4/1/2009 от Светослав.

Вашият коментар...Имам Червенобузести костенурки от 6 години ..Голямата ми костенурка е с ширина 20 см ....Лично от моя опит мога да ви кажа, че тези животни са изключително лесни за гледане. И такива да се пекът на 30 градуса и т.н са излишни поне според мене !! За тях е важно водата в терариума да е около 24-25 градуса. Терариума да е голям и да имат място да плуват и да имат естакада да излизат от водата. Аз примерно моите костенурки ги пускам да се разкарват из стаята ми ! И относно храната.. Като всяко влечуго и тези костенурки не прави изключение. Не им копувайте храни от зоомагазина! Давайте им салами, кренвирши, шунки и др. колбаси всякакво месо пилешко, телешко. Аз лично ходя до рибарския магазин да им копувам живи малки рибки, който се ползват за стръв :)

Изпратено на 3/1/2009 от sesylia.

от 1г и 4м отглеждам червенобуза костенурка,но днес забелязах,че очите и са затворени не се движи и не яде.какво да направя?храних я с ръка със сушени скариди ,четох ,че може да е конюктивит от замърсена вода или от хлорирана ,но трябва ли да с маже с нещо или какви капки да слагам,не знам какво да правя?

Изпратено на 1/6/2009 от Анонимен.

o4ite i na moqta kostenurka sa zatvoreni.po4ti samo spi.hranq q samo s pu6eni mesa za6toto mn gi obi4a oba4e se 4udq dali tova e pri4inata.molq da I pomognete

Изпратено на 1/5/2009 от Анонимен.

kakvo da pravq ochite na chervenobuzata mi kostenurka sa zatvoreni ot 1 sedmica!?! ako znaete kak molq kajete!!!

Изпратено на 4/16/2007 от Елена.
Помогнете ми,моля!Костенурката ми е на около 2 г. и 6м.Не съм сигурна за пола й,но от мястото на генеталиите й е увиснало нещо черно и с не определан а форма(по всяка вероятност половите й огргани).По малко кърви,не го прибира, а така си виси.Случвало се е и др. път да ги показва,но за малко и без кървене.Тя е така от сутринта.На дъщеря ми е (тя е на 5г.)и незнам ,ако се случи нещо лошо с кост.какво ще правя.ПРеди 2м.и почина хамстера от старост и сега и кост.-много ще й дойде.Живея в малък град и от зоомагаз.не са компетентни,а ветеринарите се занимават с др. тип животни.



за нас | контакти | реклама | полезни връзки | RSS новини
 
Copyright (c) 1999 - 2024 Triada Soft Ltd
 

 

търси

в раздел



8/19/2013
Шестте най-добре говорещи папагали

7/12/2013
Кучето помага срещу стрес

12/5/2012
Котките лекуват

11/9/2012
Деца и куче. Породи кучета

5/21/2012
Защо шоколадът е вреден за животните

1. Нашите водни костенурки (51063)

2. Моето хъски (45423)

3. Хамстерът – как да се държите с него? (44855)

4. Подробности за червенобузите костенурки (39281)

5. ЧЕРВЕНОБУЗЕСТИ КОСТЕНУРКИ (28768)

В света на папагалите

Декоративен плъх.Препоръки за начинаещия

Подробности за червенобузите костенурки

Нашите водни костенурки

Хамстерът – как да се държите с него?