Домашни Любимци

Четирикараките приятели – да ги възпитаме правилно

Малкото кученце буди умиление – и това е естествено – кой не обича бебетата? Повечето хора се усмихват, спират се пред игривия палавник и искат да го погалят или гушнат. Но кучето трябва преди всичко да се възпитава. Ако го разглезим, после няма да можем да го контролираме.

Отрано трябва да разбере, че е неразделна част от семейството – за това не му давайте прекалено много свобода. Извеждайте го навън винаги с каишка. Така ще затвърдите усещането му за близост с вас. Ако много се дърпа, отвръщайте му със същото, но умерено силно, а не прекалено. Болката и страхът не възпитават, а провокират агресия. Важно е, когато стигате до дърпането, да запазите строгостта в израза на лицето си и твърдостта в интонацията на гласа си. Така кученцето ще запомни, че това са характерните признаци на вашето неодобрение. Трябва обаче винаги да реагирате по един и същи начин в сходни ситуации. Така постепенно ще наложите един модел на поведение у него. Ако не спазвате това правило, ще го объркате и кучето никога няма да разбере какво му е позволено и какво не.

Когато някой ви идва на гости, то се скъсва от лай – разберете с какво чувство вашето куче посреща посетителя. Всеки лай изразява определена емоция. С него домашния любимец може радостно да поздравява и гаранция за това е, че размахва опашка. Но ако звуците, които издава, са по гърлени и придружени с оголване на зъби, ако козината му настръхва и застрашително вири опашка, бъдете на щрек – има опасност от сблъсък. Потушете агресията му с команда. Разбира се, само ако гостът ви е желан и не е заплаха за вас. Все пак не бива да забравяте, че една от основните функции на кучето е да пази дома от злонамерени хора.

Храната – награда за послушание – и кучето, като всяко живо същество, за да бъде здраво и жизнерадостно, трябва да приема редовно хранителни вещества и вода. Но ако успеете да организирате дневния му режим така, че храненето да се превърне в заслужена награда за отлично изпълнените от животното задачи, ще си помогнете много във възпитателния процес.
Запомнете – не е толкова важно какво точно ще му сервирате, а да го приучите, че може да очаква своята порция едва след като направи десет обиколки на кварталното баскетболно игрище, или след като прескочи около 20 пъти най-високата ограда в района, или след като е гонило до премала пръчката, която вие сте му хвърляли. Така вашият любимец първо ще поработи за здраво и силно тяло, като изразходва доста енергия. Второ – той ще тренира под вашите команди и с помощта на повторенията и корекциите, които вие му налагате ще усвоява правилното поведение. Ако успеете да го приучите и да не се втурва веднага към храната, щом му я сложите в паничката, а да се храни само по подаден от вас сигнал, вие ще имате невероятен напредък в домашната дресура.
Изпратено на 12/16/2005 от Анонимен. Прочетено 4034 пъти.
Изпратено на 12/22/2005 от lili.
Hubava statiq.polezno e da se znae tva.no imam edna molba kam vas-aide ne6to i za kotkite da napi6ite,4e moqt 4o4o me vludqva! mersi



за нас | контакти | реклама | полезни връзки | RSS новини
 
Copyright (c) 1999 - 2024 Triada Soft Ltd
 

 

търси

в раздел



8/19/2013
Шестте най-добре говорещи папагали

7/12/2013
Кучето помага срещу стрес

12/5/2012
Котките лекуват

11/9/2012
Деца и куче. Породи кучета

5/21/2012
Защо шоколадът е вреден за животните

1. Нашите водни костенурки (51119)

2. Моето хъски (45451)

3. Хамстерът – как да се държите с него? (44904)

4. Подробности за червенобузите костенурки (39307)

5. ЧЕРВЕНОБУЗЕСТИ КОСТЕНУРКИ (28793)

В света на папагалите

Декоративен плъх.Препоръки за начинаещия

Подробности за червенобузите костенурки

Нашите водни костенурки

Хамстерът – как да се държите с него?